אל הפריון והמזון

בעבר היו מאמנים הצ'רקסים בריבוי אלים, פנתאון האלים הצ'רקסים עשיר בסיפורי גבורה ומשלים רבים המזכירים את המיתולוגיות: היוונית והנורדית. כיום הצ'רקסים נמנים עם מאמיני האסלאם והנצרות, אך יחד עם זאת חלק מהאוכלוסייה מקפידה לשמר את המיתוסים והסיפורים המיוחדים הללו. זאת משום כי שמירת הסיפורים היא חלק חשוב בשימור התרבות הצ'רקסית כולה. המטבח שלנו מאמין גדול של אל הפריון והמזון ורצינו שגם אתם תכירו אותו, בכל זאת, אנחנו רוצים שפע על השולחן שלנו.

האל שאחראי על השפע, הפוריות והמזון במיתולוגיה הצ'רקסית

סיפורי עם ישנים ונשכחים מהמיתולוגיה הצ'רקסית רוויים אלים רבים ושונים, המייצגים כוחות טבע ואלמנטים שונים כמו הברזל, הברק, הים והנהרות. תרחאג' מייצג את הפוריות, השפע והמזון, יחד איתו יש את אל הבקר שניקרא אחים ואל הכבשים אמיש.

תרחאג' בדרך כלל מיוצג בדמות איש זקן וגדול ממדים בעל זקן לבן וארוך עד המותניים ועם צמידי זהב בידו. נעליו עשויות מעור של תשעים ביזונים ובארוחת הערב הוא נוהג לאכול תבשיל העשוי מלא פחות מעשרה שוורים ודייסה של דוחן שנאספה משמונה דונמים של אדמה.

בסוף תקופת הקציר היו נוהגים הצ'רקסים לציין בחגיגות שוכרה את איסוף היבול, ומודים לאל תרחאג' שנתן פוריות ושגשוג, ככול שהיבול היה רב יותר ככה החגיגות היו גדולות ושמחות יותר.

היום לא צריך להתפלל לשום אל, פשוט צריך להזיז את הרגליים לסופר הקרוב ולנסות להכין אחד מהמתכונים באתר.

 כתבות נוספות

נגישות