מי הם הצ'רקסים?

אם עוד לא נתקלתם בצ'רקסים בארץ ולא שמעתם עליהם זה כנראה בגלל מספרם המועט. ממש עוף נדיר בארצנו רבת הגוונים, גלו את היסטוריית הצ'רקסים.

מוצאו של העם הצ'רקסי הוא מחבל הקווקז שברוסיה, הם שייכים לקבוצת העמים הקווקזים הצפון-מערביים יחד עם האבחזים, האבזים והאוביחים, קבוצה אשר התפתחה מהעם ה"חאתי" הקדום אשר חי אלפי שנים לפני הנצרות במישור קובאן.

הצ'רקסים שנקראים בפי עצמם אדיגים ומורכבים מ-12 שבטים עתיקים, וארכאולוגים מעריכים כי היסטוריית הצ'רקסים מתחילה בקווקז שם התגוררו כבר לפני יותר מ-3000 שנה. סיפורו של העם הצ'רקסי הוא די אכזר, מלחמה רבת שנים גרמה לגירושם של הצ'רקסים על ידי רוסיה הצארית בשנת 1864. כיבוש הקווקז על ידי האימפריה הרוסית במאה ה-19 הביא להרס והרג רב בקרב הצ'רקסים, קרוב למיליון וחצי צ'רקסים נרצחו וכמעט 90% מהצ'רקסים הוגלו ממולדתם.

כיום פזורים הצ'רקסים שמונים סך הכל כ8 מיליון בגלות בכל רחבי העולם. במדינות כמו סוריה, ירדן, גרמניה וארה"ב. את רובם ניתן למצוא בטורקיה של ימינו זאת בגלל האימפריה העות'ומנית שנקטה צעדי קליטה נוחים ואימצה את הלוחמים הצ'רקסים. בישראל מונים הצ'רקסים כ-4500 נפשות שמחולקות לשני כפרים ציוריים בצפון הארץ. כפר כמא בגליל התחתון וריחאניה בגליל העליון שהתיישבו בארץ בשלהי שנת 1880.

הצ'רקסים בארץ

כפר כמא נוסדה בשנת 1878, חפירות ארכאולוגיות גילו בסביבות הכפר כנסייה מן המאה ה-6 לספירה, אך המקום לא היה מיושב ברציפות, והכפר באופן בו הוא מוכר היום נוסד בשנת 1876 על ידי צ'רקסים. הכפר מכיל כ-3500 תושבים, האזור המכונה "הכפר הישן" בנוי בסגנון צ'רקסי ישן בו חצרות הבתים צמודים ובעלי קיר משותף שדלת פנימית מחברת בין החצרות. הבתים נבנו מסביב למסגד והרחובות צרים. סגנון בנייה זה נועד בעיקר למטרות הגנה במקרה של תקיפת היישוב. בכפר פועל המרכז למורשת הצ'רקסית. החל מראשית עשור השני של המאה ה-21, מדי שנה בחודש יולי מתקיימת בכפר פעילות במסגרת פסטיבל "כפר ביקרתם", בו נחשפים הכפרים הדרוזים והצ'רקסים בארץ. בישוב נמצא מבנה בית שאמי המפואר, המשמש כמרכז לתרבות הצ'רקסית.

ריחאניה נוסדה בשנת 1874 אך רק בשנת 1880 הגיעו אליו משפחות צ'רקסיות משבט אבזאח מצפון הקווקז, היישוב ממוקם על כביש עין זיתים – מצודת ישע. השם "ריחאניה" נקרא מהמילה הערבית ריחן, שפרושה פרחי בשמים. גם ריחאניה בנויה בצורתה כמו הכפרים הצ'רקסים המסורתיים. בימי קום המדינה המדינה עזרו הצ'רקסים בלחימה לצד היהודים ועזרו למעפילים שהגיעו מלבנון.

שני הכפרים הוקמו כחלק מקבוצה גדולה של יישובים צ'רקסיים שהוקמו בשולי הארץ: באזור הגולן (עם מרכז בקוניטרה), בירדן (שם יישבו בין השאר את עמאן), בכפר כמא (שגבל באזור התבור שהיה בשליטת השבט הבדואי א-סבייח), בריחניה, ובשטח שלימים הוקמה בו חדרה.
חשוב לציין כי למרות מספרם הדל של הצ'רקסים בישראל, שמרו את זהותם האתנית, שפתם והמטבח המיוחד. תושבי שני הכפרים הינם דוברי צ'רקסית ועברית ברמת שפת אם.

אז בפעם הבאה שמישהו עונה לכם "אני צ'רקסי" תעצרו לרגע להקשיב לו.

 
כתבות נוספות

נגישות