מתי נולד הקפה הצ'רקסי? ומי עומד מאחוריו?

זה לא סוד כי פולי הקפה שלעסו האתיופים באפריקה נלקחו על ידי הערבים ויצרו ממנו את המשקה המפורסם. מארצות ערב עברו פולי הקפה דרך מבריחים לאירופה ומשם הופץ לכל העולם על ידי הקולוניות האירופאיות. אבל היה שבט אחד שאימץ את הקפה שמכונה אצל עמים אחרים כמשקה האלים, והאם בכלל יש דבר כזה קפה צ'רקסי?

הקפה אף פעם לא היה אהוד בקרב השבטים הצ’רקסים והם אינם הבינו את סגולותיו של פולי הקפה שהיו נראים שחורים ולא מזמינים במיוחד זאת בהשוואה למשקאות האלכוהוליים המתקתקים ומשקאות חליטות הצמחים.

קפה צ'רקסי

 

האיש שהביא את הקפה לשבט

אשתו של ראש שבט זקן וממורמר הייתה חולה עד מאוד, כל חכמי האזור נפלו בניסיונותיהם לעזור לאישה המסכנה. ראש השבט שהיה כה אומלל היה מוכן לנסות כל דבר אשר יעזור לאשתו.

יום אחד הגיע לכפר נער צעיר מהשבטים הרחוקים, שהיה נחוש בדעתו למצוא כלה. במסעו למציאת אהבה פגש סוחר עות'מני שנקלע למאבק מול שודדים והציל אותו, כאות תודה הסוחר נתן לצעיר חופן פולי קפה. תחילה הצעיר לא הבין מה כל כך מיוחד בפולים הללו אבל אמר לעצמו כי עיקר המסר הוא הכוונה הטובה של הסוחר.

לאחר כמה ימים הגיע הצעיר הנחוש לאחד הכפרים, ושמע כי אשתו של ראש השבט חולה וכי אין עוד אחד שהצליח לטפל בה. חשב לעצמו הצעיר כי אולי הוא יוכל לעזור לאישה החולה, שמר אחד מפולי הקפה ולקח את השאר והכין מהם קפה שחור שאותו הגיש לחולה. וכן צדקתם, הצעיר הציל את האישה. ביתה של האישה החולה וראש השבט שהייתה בבית מיד התאהבה באיש שהגיע להציל את אימה. ראש השבט קיבל באהבה את הצעיר וכינה אותו קוצ'אס, "הבן האהוב".

צ'רקסים

צ'רקסים עושים ישיבת קפה

קפה צ'רקסי

מאז אותם ימים נטעו וגידלו בשבט פולי קפה, השבט היה היחיד בכל ארץ הקווקז אשר אימץ לחיקו את המשקה השחור. אחד מצאצאו של אותו צעיר זר שהגיע לכפר הוא בעליו של חנות הקפה קוצ’אסקו בכפר כמא. אם שאלתם את עצמכם מה פירוש המילה קוצ’אס-קו אז בתרגום חופשי הוא “הבן של הבן האהוב” מתייחס לבעל חנות הקפה.

מספרים כי הפול היחיד אותו השאיר קוצ'אס שמור אצל בעלי המקום.

אז אם בא לכם לטעום קפה צ'רקסי מבית קוצ'אסקו הזמינו את עצמכם לכפר כמא או תזמינו לעצמכם קפה דרך האתר.כתבות נוספות

 

נגישות